کد خبر:3431
پ

پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت توسط گمرک

رییس کنفدراسیون صادرات خواستار پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات برای واردات موقت توسط گمرک شد.

محمد لاهوتی در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران که با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، در مورد توجه به پیشنهادات ٩ بندی اتاق بازرگانی تهران گفت: با توجه به مجموعه پیشنهادات ارزی اتاق بازرگانی ایران که در جلسه اخیر شورای گفتگوی دولت و بخش‌خصوصی مطرح و مورد تصویب قرار گرفت، اتاق بازرگانی ایران شاهد عکس‌العمل‌هایی بعد از آن جلسه بود که به نظر می‌رسد باید به دستور وزیر امور اقتصادی و دارایی، هر چه سریعتر بررسی این پیشنهادات را در دستور کار قرار بدهد تا مراحل قانونی تصویب آن طی شود.

رییس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران افزود: این پیشنهادات ۹ بندی که عمدتا مسائل مرتبط با رفع تعهد ارزی و مسائل مرتبط با تعیین قیمت پایه‌های صادراتی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی مورد توافق واقع شد؛ ولی پروسه قانونی مرتبط با آن باید انجام شود تا به عملیاتی شدن برسد و باید توجه داشت که در شرایط کنونی که بالغ بر ۱۶ هزار کارت بازرگانی در حوزه صادرات فعالیت می‌کنند، رفع موانع صادراتی کمک بیشتری برای بازگشت ارز خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در شرایطی که کشور نیاز به ارز صادراتی دارد، انتظار فعالان اقتصادی از وزیر امور اقتصادی و دارایی آن است که هر چه سریعتر بستر طی کردن مراحل قانونی مصوبات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی را مهیا کند.

به گفته لاهوتی، مشکلی هم اکنون میان صندوق ضمانت صادرات و گمرک وجود دارد که بر اساس آن، هنوز پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران برای ورود موقت از سوی گمرک صورت نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: حل مشکل پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران از سوی گمرک موضوع مهمی است که به تولید صادرات محور کمک خواهد کرد. رییس کنفدراسیون صادرات گفت: تولیدکننده نباید درگیر بروکراسی تعرفه و پرداخت ارزش افزوده شود، اگرچه در حال حاضر در مورد رفع تعهد ارزی، کماکان ضوابط سال ۹۹ از سوی بانک مرکزی اعلام نشده، ولی امیدواریم که مشکل رفع تعهد ارزی ورود موقت نیز برطرف شود.

افروز بهرامی رییس صندوق ضمانت صادرات نیز در این نشست گفت: با استعلامی که از بانک مرکزی کردیم، مشکلی در خصوص پذیرش ضمانت‌نامه‌های صندوق ضمانت صادرات از سوی بانک‌ها و موسسات وجود ندارد.

نیتا نیوز