کد خبر:8130
پ

دلار به انتخابات آمریکا چه واکنشی نشان می‌دهد؟

همزمان با شمارش آرا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بازار ارز ایران متزلزل است و هر لحظه جلو افتادن یکی از نامزدها مسیر آن را تغییر می‌دهد تاجایی که از ساعات میانی دیروز با افزایش آرا بایدن، دلار بلافاصله کمی عقب نشست. امروز نیز بازار ارز فعالیت خود را با احتمال برد بایدن آغاز خواهد کرد.

نیتا ، بازار ارز در کشاکش انتخابات آمریکا روزهای سردرگمی و عدم قطعیت را پشت سر می‌گذراند تا جایی که دیروز در ساعات اولیه بازار معامله‌گران ترجیح می‌دانند بیشتر تماشاچی باشند و خطر معامله پر ریسک را به جان نخرند اما تا نیمه روز احتمال برد ترامپ نرخ‌ها را افزایشی کرد و بعد هم با پیشی گرفتن بایدن بلافاصله ورق برگشت.

ظهر روز گذشته، بازار تقریبا برد ترامپ را پذیرفته بود. البته از یکسو ارز تاثیر پیروزی ترامپ را از روز دوشنبه پیش‌خور کرده بود و از سویی دیگر شمارش آرا  هنوز ادامه داشت و کسی نمی‌توانست با قطعیت ترامپ را برنده اعلام کند. همین هم باعث شد معامله‌گران محتاط‌‌تر عمل کنند و در نهایت از سرعت و شدت افزایش نرخ کاسته شود.

اگرچه همچنان در بازار این باور وجود داشت که با اعلام پیروزی قطعی ترامپ، دلار به راحتی با گذر از مرز ۳۰ هزار تومانی، رکوردهای تازه‌ای ثبت خواهد کرد.

انتظار معامله‌گران تا پیش از آن، این بود که با پیروزی بایدن وضعیت تورمی ما در آینده از طریق فروش نفت کمی تعدیل شود اما در آن ساعات این شانس بسیار کمتر شده بود حتی به نظر می‌رسید با برد ترامپ بازار دلار شانس اصلاح جدی و عمقی خود را از دست بدهد.

میثم رادپور، کارشناس بازار ارز، در این باره به تجارت‌نیوز گفت: «همان‌طور که انتظار می‌رفت با پیروزی بایدن نرخ‌ها کاهشی شود با پیشی گرفتن ترامپ و در نهایت انتخاب او همان امیدی هم که می‌توانست موجب اندکی کاهش قیمت و تنفس بازار شود، گرفته می‌شود.

این‌طور در نظر گرفته می‌شد که شانس مذاکره با دموکرات‌ها بیشتر باشد. در پیش‌بینی‌ها همه بایدن را پیروز می‌دانستند حتی بازار چند روزی هم واکنش نشان داد و قیمت‌ها ریزشی شد اما با جلو افتادن ترامپ افق پیش روی معامله‌گران کمی تیره‌تر  می‌شود».

البته این وضعیت فقط تا نیمه روز ادامه یافت. از زمانی که وضعیت بایدن در ایالت‌های میشیگان و ویسکانسین بهبود پیدا کرد،شرایط فرق کرد.

در روزهای پیش از انتخابات حتی جلو بودن بایدن در نظرسنجی‌ها و تصور پیروزی احتمالی بایدن هم توانسته بود موجب ریزش دلار شود چه رسد به پیشی گرفتن او در شمارش آرا.

چند روز پیش از انتخابات که بازار تحت تاثیر فضای روانی ناشی از نظرسنجی‌های آمریکا به طور قطع بایدن را صاحب کاخ سفید می‌دانست قیمت دلار تا ۲۶ هزار تومان هم پایین آمد.

کابیز افسری، فعال و کارشناس بازار ارز در همان روزها به تجارت‌نیوز گفته بود که اگرچه سقوط دلار به زیر مرز ۲۶ هزار تومان تا پیش از انتخابات ممکن به نظر نمی‌رسد اما بعد از انتخابات، در صورت پیروزی بایدن شوکی به بازار وارد می‌شود و دلار ریزش چشم‌گیری را تجربه می‌کند.

همین هم شد. در ساعات میانه و پایانی روز افزایش آرا بایدن موجب شد مسیر قیمت‌ها تغیییر کند و کمی از افسارگسیختگی دلار کاسته شود.

حالا هم بازار ارز قرار است در حالی آغاز به فعالیت کند که تا اینجای کار نتایج بایدن را پیروز احتمالی انتخابات نشان می‌دهد.

البته باید این را هم در نظر داشت که حتی اگر بایدن پیروز انتخابات باشد از یک سو احتمالا ترامپ به راحتی زیر بار پذیرش این موضوع نرود و موجب ایجاد آشوب شود، که این موضوع احتمالا در بازار بی‌تاثیر نخواهد بود، از سوی دیگر پس از اعلام نتایج قطعی انتخابات آمریکا در نهایت بیشترین اثر بر روند قیمت را سیاست‌خارجی ایران و سیاست‌های اقتصادی داخلی خواهند داشت.

گروهی از کارشناسان همچنان تاکید می‌کنند که اگر قرار باشد نقدینگی با همین سرعت فعلی رشد کند و تورم هم بالا باقی بماند با دور شدن از فضای روانی ناشی از انتخابات، رشد بیشتر قیمت‌ها دور از ذهن نخواهد بود.

نیتا نیوز