کد خبر:1323
پ

تذکر بانک مرکزی به بانک‌ها برای بازگرداندن اقساط تسهیلات

بانک مرکزی اعلام کرد: بانک‌ها و موسسه‌های غیربانکی که مبالغ اقساط قرض‌الحسنه سررسید شده در بازه زمانی مصوبه شورای پول و اعتبار را از حساب تسهیلات‌گیرندگان یا ضامنین برداشت کرده‌اند، مسترد کنند.

نیتا نیوز ، برخی بانک ها در مقابل تعویق سه ماهه پرداخت اقساط تسهیلات قرض الحسنه مقاومت کرده و به بهانه های مختلف اقدام به برداشت پول آن از حساب مشتریان یا ضامنان آنها کرده اند.

بر این اساس، بانک مرکزی در هفته گذشته از راه‌اندازی سامانه ثبت شکایات احتمالی مشتریان بانکی دارای تسهیلات قرض‌الحسنه خبر داد.

بانک مرکزی همچنین در بخشنامه ای خطاب به بانک‌ها تاکید کرده است: بخشنامه ۱۵ اسفند ۹۸ درباره مصوبه شورای پول و اعتبار که جهت تعویق سه ماهه اقساط تسهیلات به دلیل شیوع ویروس کرونا صادر شده است، باید اجرا شود.

در پی برخی گزارش ها مبنی بر برداشت‌های متفاوت و ناصحیح از مصوبه به ویژه در خصوص دریافت کنندگان تسهیلات قرض الحسنه و نیز طرح بعضی شکایات، سوالات و ابهامات در این رابطه، تاکید شده است تمامی دریافت کنندگان قرض الحسنه فارغ از اینکه امکان پرداخت و یا وصول اقساط از آنها وجود داشته باشد و نیز قطع نظر از نوع کسب و کار و فعالیت دریافت کننده قرض الحسنه، مشمول استفاده از مزایای این بخشنامه هستند.

بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی موظفند چنانچه مبالغ اقساط قرض الحسنه سررسید شده در بازه زمانی موضوع این مصوبه از حساب تسهیلات گیرندگان یا ضامنین آنها برداشت شده است را مسترد کنند.

اقساط برداشت شده از وام‌های قرض‌الحسنه تا ۷ روز به حساب‎ها برمی‌گردد

فرهاد حنیفی معاون نظارت بانک مرکزی نیز اظهار داشت: طبق اطلاع رسانی‌هایی که انجام شده تسهیلات قرض‌الحسنه شامل تنفس سه ماهه در بازپرداخت اقساط می‌شوند و در سایت بانک مرکزی سامانه‌ای ایجاد شده که امکان ثبت شکایت و اعتراض در این‌ باره وجود دارد.

وی بیان کرد: این اعتراضات و شکایات به صورت روزانه به بخش معاونت نظارت بانک مرکزی ارائه و ارسال می‌شود و بلافاصله همکاران ما با مدیرعامل بانک و مدیر آن شعبه‌ای که تخلف در آن رخ داده، تماس می‌گیرند و موضوع شکایت و اعتراض را پیگیری می‌کنند.

حنیفی افزود: از زمان ثبت شکایت و اعتراض تا پیگیری‌های مورد نیاز و نهایتا بازگشت مبلغ قسط برداشت شده به حساب یک هفته زمان صرف می‌شود.

نیتا نیوز