کد خبر:3038
پ

تحلیل شرکتهای متفرقه در سهام عدالت

داشتن زیرمجموعه های باارزش، حاشیه سود مناسب و انحصاری بودن محصولات در کنار همگام بودن نرخ فروش محصولات با دلار از جذابیتهای سهم است … 

نیتا نیوز ،داشتن زیرمجموعه های باارزش، حاشیه سود مناسب و انحصاری بودن محصولات در کنار همگام بودن نرخ فروش محصولات با دلار از جذابیتهای سهم است …

کارخانجات مخابراتی ایران :

کارخانجات مخابراتی ایران در اواخر سال ۱۳۴۵ تاسیس شد. در سال ۱۳۸۳ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. مرکز اصلی شرکت و کارخانه در شیراز واقع شده است.

حوزه درآمدی شرکت به ۴ بخش تقسیم می شود. اولین و اصلی ترین بخش درآمدی شرکت با عنایت به تولیدی بودن شرکت شامل طراحی و تولید انواع راک های OUTDOOR، INDOOR، راکهای پاور، ترانسمیشن و باطری، انواع کولرهای مخابراتی، انواع رکتیفایر و … می باشد.

دومین بخش درامدی فعالیت در حوزه نگهداری، بهسازی، پشتیبانی و سرویس، سومین بخش شامل فعالیت های بازرگانی و بخش چهارم از طریق واحدهای اقماری مانند دانشگاه جامع علمی کاربردی، مرکز رشد، باشگاه ورزشی و … می باشد.

سهامداران :

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت در بدو تاسیس ۱۸ میلیون تومان بود که در حال حاضر به ۳۲۳ میلیارد تومان رسیده است. از سال ۱۳۸۵ که فرآیند توزیع سهام عدالت آغاز شده سرمایه شرکت از ۶ میلیارد به ۳۲۳ میلیارد تومان رسیده است.

ارزش بازار شرکت :

ارزش بازار شرکت از سال ۱۳۸۵ تا به امروز ۵۳ برابر شده است. (حدود ۵۴۰۰ درصد بازدهی ثبت شده است. )

حاشیه سود ناخالص شرکت از ۹% در سال مالی ۱۳۹۷ به ۳۰% در سال مالی ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

در این مدت هزینه فروش به عنوان درصدی از فروش از ۴۰% به ۲۸% کاهش پیدا کرده است.

حجم تسهیلات مالی شرکت در یک بازه زمانی دو ساله از ۱۲۰ میلیارد تومان در ابتدای سال ۱۳۹۷ به ۲۱۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

زمان بندی بازپرداخت تسهیلات شرکت در بازه زمانی سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۶ بوده و هر چه به سمت این سال حرکت می کنیم میزان بازپرداخت بیشتر می شود. نرخ بخش عمده این تسهیلات در محدوده ۱۵ تا ۲۰ درصد می باشد.

هزینه های جذب نشده در تولید حدود ۱۰۰% افزایش یافته و از ۷ میلیارد تومان به حوالی ۱۵ میلیارد تومان رسیده است.

با توجه به طولانی بودن زمان بندی بازپرداخت تسهیلات شرکت تنها افزایش سطح فعالیت و درآمدهای عملیاتی هم باعث کاهش هزینه جذب نشده در تولید خواهد شد و هم شرکت از عهده بازپرداخت هزینه های مالی شرکت برخواهد آمد.

در حال حاضر زیان انباشته شرکت بیش از ۵۰% سرمایه ثبت شده می باشد و بعد از دو مرتبه تجدید ارزیابی در سالهای ۹۴ و ۹۷ هنوز هم شرکت همان آش و همان کاسه باقی مانده است!!

بیمه دانا :

شرکت بیمه دانا در سال ۱۳۶۷ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۵ مجوز فعالیت خود را از بیمه مرکزی دریافت کرد. شرکت دارای ۶۷ شعبه در سراسر کشور می باشد. از مرداد سال ۱۳۸۹ سهام شرکت در بورس مورد معامله قرار گرفته است.

صنعت بیمه  در سال ۱۳۹۸ با حدود ۳۸% افزایش نسبت به سال قبل در حق بیمه های تولیدی به بیش از ۵۳۰ هزار میلیارد ریال رسید. در سال قبل تنها یک تغییر در قوانین و آیین نامه های شورای عالی بیمه و بیمه مرکزی اتفاق افتاد که ان هم دریافت کردن دیه توسط راننده مانند اشخاص ثالث از بیمه بوده است که آثار آن توسط شرکتهای بیمه  در دست بررسی می باشد.

ترکیب سهامداران :

تغییرات سرمایه :

از سال ۱۳۸۹ که شرکت وارد بورس شده است تنها یک بار افزایش سرمایه داشته است. سرمایه قبلی شرکت ۱۰۲ میلیارد تومان بوده که به قرار جدول زیر به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

روند ارزش بازار سهم :

ارزش بازار شرکت در پایان سال ۱۳۸۹ ۱۴۰ میلیارد تومان بود که امسال به ۳۴۷۰ میلیارد تومان افزایش یافته و حدودا ۲۵ برابر شده است.

مقایسه عملکرد شرکت با صنعت :

در چند سال اخیر سهم از بازار شرکت بیمه بعد از روند صعودی خود و رسیدن به سقف حدود ۹.۷% حق بیمه های تولیدی در سال ۱۳۹۵ روند کاهشی به خود گرفته و به ۸.۶% در سال ۱۳۹۷ رسیده است. در نقطه مقابل اما خسارت با وجود رشد همگام با حق بیمه تولیدی تا سال ۱۳۹۵ روند نزولی به مانند حق بیمه تولیدی به خود نگرفته است.

پیش بینی فروش شرکت :

انتظار می رود در سال جاری دو گروه بیمه شخص ثالث و حوادث راننده با ۲۴۰۰ میلیارد تومان و بیمه درمان با ۱۹۰۰ میلیارد تومان در مجموع نزدیک به ۷۰% از حق بیمه های صادره شرکت را تشکیل دهند. بیمه های زندگی و بدنه اتومبیل در مجموع  با ۱۰۰۰ میلیارد تومان ( ۱۷% کل حق بیمه صادره ) در رتبه های بعدی درآمدی شرکت قرار بگیرند.

پیش بینی درآمدی شرکت :

انتظار می رود در سال جاری شرکت ۷۲۰۰ میلیارد تومان درآمد داشته باشد. این درآمد درسال قبل ۵۴۵۰ میلیارد تومان بوده است. انتظار میرود در ترکیب پرتفوی شرکت سهم بیمه های درمان و شخص ثالث از ۷۴% در سال قبل به نزدیک ۷۰% کاهش پیدا کند. در نقطه مقابل سهم بیمه های زندگی و آتش سوزی شرکت در مجموع از ۷.۱۰% به ۵.۱۳% افزایش پیداکند.

سهم هرنفر در سهام  عدالت :

 

 

 

 

 

شرکت پارس سوئچ :

شرکت پارس سویچ در خرداد ماه سال ۱۳۵۵ تاسیس شده و در اداره ثبت شرکتهای استان تهران به ثبت رسید. در اواخر سال ۱۳۸۱ در بورس پذیرفته شد.

شرکت در زمینه ساخت، مونتاژ و فروش پست و لوازم برق فشار قوی، متوسط و ضعیف فعالیت می کند. ظرفیت عملی تولید محصولات فشار قوی و متوسط به ترتیب ۳۶۰۰ و ۱۴۰۰ دستگاه می باشد. تولید محصولات فشار متوسط عمدتا بیش از ظرفیت معمول می باشد در حالی که محصولات فشار قوی نزدیک به ظرفیت معمول می باشد.

سهامداران :

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت در حال حاضر به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است. ارزش بازار فعلی شرکت نیز ۷۵۰۰ میلیارد تومان می باشد. از سال ۱۳۸۵ که فرآیند توزیع سهام عدالت آغاز شده است سرمایه شرکت از ۹ میلیارد تومان به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

ارزش بازار شرکت :

ارزش بازار شرکت در سال ۱۳۸۵ ۲۶ میلیارد ریال بود که در تاریخ ۶ خرداد سال جاری به ۷۵۰۵ میلیارد ریال رسیده و حدود ۲۹۰ برابر شده است.

پتانسیل های شرکت :

افزایش نرخ ارز و تحریم ها باعث شده واردات محصولات مشابه به شدت کاهش پیدا کند. این امر باعث شده است شرکت هم سهم بازار بیشتری از محصولات را به مرور کسب کند و هم در افزایش نرخ فروش خود آزادی عمل بیشتری نسبت به قبل داشته باشد.

سود تحلیلی شرکت :

سود سال قبل شرکت ۱۵۰۰ ریال بوده است. انتظار می رود سود سال جاری در محدوده ۲۵۰۰ ریال و سود سال آینده در محدوده ۳۳۰۰ ریال باشد.

سهم هر نفر در سهام عدالت :

گروه مپنا :

گروه مپنا، با عنوان «شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران» یا به اختصار «مپنا» در ۲۲ مرداد ماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی تأسیس ‌شد. هدف اصلی از تأسیس مپنا در ابتدا پیمانکاری عمومی پروژه‌های نیروگاهی به صورت کلید در دست بود و در اثر تحولات، مپنا از حوزه صرف پیمانکاری در دهه ۷۰ و تولیدکننده تجهیزات تحت لیسانس در دهه ۸۰، هم‌اکنون به مجموعه‌ای صاحب فناوری تبدیل شده است و در بین رتبه‌های برتر صاحبان فناوری توربین گازی در عرصه جهانی قرار گرفته است.

گروه مپنا مجموعه‌ای صنعتى است مشتمل بر گروه مپنا به عنوان شرکت مادر، به همراه شرکت‌هاى متعدد تخصصى تابعه و وابسته به آن که در زمینه مهندسى، احداث و توسعه نیروگاه‌های حرارتى، نیروگاه‌هاى انرژى تجدیدپذیر، تأسیسات تولید همزمان برق و حرارت، تأسیسات تولید همزمان برق و شیرین‌سازى آب، مهندسى، اجرا و توسعه پروژه‌های نفت وگاز در خشکى و دریا و مهندسى و احداث پروژه‌های حمل و نقل ریلی، خدمات تصویربرداری پزشکی، برقی‌سازی، ارائه خدمات بهره‌برداری، تعمیر و نگهدارى در صنایع مذکور و نیز سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌هاى یاد شده در چارچوب انواع روش‌های قراردادی و سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کند.

سهامداران:

سرمایه شرکت:

سرمایه شرکت در حال حاضر به  ۲۷۰۰میلیارد تومان رسیده است. این شرکت افزایش  سرمایه ۴۸ درصدی از محل سود انباشته را در دستور  کار  خود دارد.ارزش بازاری شرکت در حال حاضر ۶۸ هزار میلیارد تومان است.

روند ارزش بازاری شرکت از سال ۸۵ تا امروز :

ارزش بازاری این شرکت از ابتدای سال ۸۵ تا امروز ۶۶ برابر شده است. (حدود ۶۶۰۰ درصد بازدهی سهم بوده است)

سرمایه گذاری های شرکت :

یکی از برنامه های شرکت تولید  ۲۰ توربین بادی  و خرید سهام  واگن پارس می باشد

پتانسیل های شرکت :
گروه مپنا سازنده طیف گسترده‌اى از محصولات پیشرفته صنعتى از جمله توربین‌هاى گاز و بخار، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، توربین بادى، بویلرهاى متعارف و بازیاب حرارت، ژنراتورهاى حرارتى و آبى، سامانه‌هاى حفاظت و کنترل، لوکوموتیوهاى مسافرى و بارى و توربوکمپرسور و ارائه کننده آرایه وسیعى از خدمات تعمیر و نگهدارى در کلاس جهانى است.

سودتحلیلی شرکت:
درامد شرکت ناشی از تسعیر نرخ ارز با  توجه به افزایش دلار به بالای ۱۷ هزار تومان تاثیر بسزایی  در سود شرکت خواهد گذاشت. با  توجه به  تنوع درآمد  شرکت سود دقیقی برای این  شرکت نمی توان  متصور بود.

سهم هر نفر در سهام عدالت :

با فرض تخصیص به ۴۹٫۵ میلیون نفر به هر شخص ۴۲ سهم خواهد رسید.

گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران :

گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) در دی‌ماه ۱۳۷۵ تأسیس شد و در اردیبهشت ۱۳۷۸، نام خود را در فهرست شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار تهران با نماد وتوصا به ثبت رسانید.
این شرکت سرمایه‌گذاری خود را در صنایع متنوع بورسی و غیر‌بورسی گسترش داد. در سال ۱۳۸۷ مالکیت بخشی از سهام شرکت، از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت انتقال یافت.
در سال ۱۳۹۰، بلوک مدیریتی شرکت که توسط موسسه مالی اعتباری مهر تجمیع شده بود، به بخش خصوصی واگذار گردید.
مدیریت بخش خصوصی با بهینه‌‌سازی ساختار دارایی‌ها، حل و فصل پرونده‌های حقوقی، بالابردن سطح شفافیت و گزارش‌دهی، ایجاد تنوع در دارایی‌های مالی و سرمایه‌¬گذاری در بخش‌های جدیدی مانند حوزه تکنولوژی و اینترنت، این شرکت را از یک شرکت کم بازده به یک شرکت سودآور و خوشنام در بازار سرمایه ایران مبدل نمود.

سهامداران:

سرمایه شرکت:

سرمایه شرکت در حال حاضر به  ۲۶۵میلیارد تومان رسیده است.ارزش بازاری شرکت در حال حاضر ۳٫۷هزار میلیارد تومان است.

روند ارزش بازاری شرکت از سال ۸۵ تا امروز :

ارزش بازاری این شرکت از ابتدای سال ۸۵ تا امروز ۷۵ برابر شده است.(حدود ۷۵۰۰ درصد بازدهی سهم بوده است)

پتانسیل های شرکت :

عمده پورتفوی اصلی شرکت وصنعت می باشد که با شرایط مساعدی که این شرکت دارد  می تواند بر روی این شرکت تاثیر بسزایی بگذارد

برآورد ارزش خالص دارایی های شرکت:

با  محاسبه ارزش خالص دارایی های بورسی و غیر بورسی شرکت ارزش خالص دارایی های  هر  سهم ۲۰۰۰ تومان بدست آمد که نسبته به  قیمت فعلی سهم ۱۳۵۰ تومان  بنظرهمچنان  جای رشد میتوان برای  سهم متصور بود

سهم هر نفر در سهام عدالت :

با فرض تخصیص به ۴۹٫۵ میلیون نفر به هر شخص ۴۲ سهم خواهد رسید.

شرکت نیرو ترانس :

شرکت نیروترانس در سال ۱۳۶۹ به صورت سهامی خاص تاسیس شد و از سال ۱۳۷۷ به بهره برداری رسید. از سال ۱۳۸۲ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

فعالیت اصلی شرکت عبارت است از تولید و فروش انواع ترانس های اندازه گیری جریان و ولتاژ در کلیه سطوح ولتاژی، کلید قطع و وصل ژنراتور و انواع بوشینگ خازنی می باشد.

سهامداران :

سرمایه شرکت :

سرمایه شرکت در حال حاضر ۵۰ میلیارد تومان است. ارزش بازار حال شرکت ۲۷۰۰ میلیارد تومان است.

ارزش بازار :

سرمایه گذاری های شرکت :

شرکت تامین قطعات و تجهیزات سرو نیروی شیراز مهمترین زیرمجموعه شرکت با درصد سرمایه گذاری ۱۰۰% می باشد.

این شرکت در سال مالی ۹۷ خود ( منتهی به دی ماه ) ۱۵ میلیارد تومان سود خالص داشته در حالی که در سال مالی قبل این رقم به ۱۱۸ میلیارد تومان رسید و حدود ۸ برابر شده است. انتظار می رود حدود ۴۰% این سود تقسیم شده و سهم بنیرو حدود ۴۵ میلیارد تومان می باشد.

پتانسیل های شرکت :

داشتن زیرمجموعه های باارزش، حاشیه سود مناسب و انحصاری بودن محصولات در کنار همگام بودن نرخ فروش محصولات با دلار از جذابیتهای سهم است.

البته قرارداد با شرکتهای دولتی و وجود ابهام در صورتهای مالی شرکت بخشی از پتانسیل های فوق الذکر را کمرنگ می کند.

سود تحلیلی شرکت :

شرکت به صورت منظم نمی فروشد و فروش محصول GIS متعلق به شرکت زیرمجموعه با مالکیت ۱۰۰% بنیرو در گزارشات ماهانه خود شرکت لحاظ نمی شود. در سال جاری انتظار می رود حدود ۳۰۰۰ ریال و در سال آینده حدود ۴۵۰۰ ریال سود داشته باشد.

سهم هر نفر در سهام عدالت :

نیتا نیوز